فولاد کورتن چیست؟

فولاد کورتن چیست؟ 800 600 mohamadjavadjalilpur

ورق کورتن corten از جمله ورق های آتش خوار(مخزنی) است. ورق کورتن corten دارای مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت کششی بالایی است. ورق کورتن امروزه در بسیاری از صنایع مختلف حتی ساختمان سازی و معماری استفاده می شود. ورق کورتن corten نسبت به سایر ورق های فولادها مقاومت بیشتری در برابر فرسایش هوایی دارد.

ورق کورتن از انواع ورق فولادی است که حاوی مقادیر کمی از کروم ، نیکل و مس است. در طی فرآیند هوازدگی ، ظاهر کورتن تغییر می کند تا اینکه در نهایت سطح به یک رنگ نارنجی ، یا قهوه ای ، اکسید شود. درنهایت شبیه به زنگ زدگی می‌شود که بی نظیر و خاص است. برای ایجاد این لایه محافظ، ورق کورتن نیاز به چرخه خشک و مرطوب دارد. اگر فولاد کورتن در آب غوطه‌ور شود یا در مناطق مرطوب دفن شود، لایه محافظ زنگ‌زدگی تشکیل نمی شود. در صورت استفاده از کورتن در منطقه نزدیک اقیانوس، ممکن است لایه محافظ بموقع شکل نگیرد تا از فولاد زیرین محافظت شود. ممکن است فکر کنید که این زنگ زدگی نکته ای منفی برای این فولاد است. اما جالب است بدانید در مورد کورتن ، این روکش اکسیده شده قهوه ای تیره از فلز محافظت می کند. این لایه زنگ زده مانع از نفوذ بیشتر زنگ زدگی می‌شود.

مشخصات ورق کورتن

مشخصات ورق کورتن را می توان نیاز کم به مراقبت و نگهداری، طول عمر طولانی این ورق و حفظ استانداردها در طراحی محیط و انرژی دانست. ترکیبات ورق کورتن مس، کروم، نیکل و فسفر است. ورق کورتن در مقابل هوادیدگی بسیار مقاوم بوده و برای بسیاری از کاربری ها در بسیاری از آب و هوا ها مقاوم است. از این رو طول عمر آن زیاد بوده و استفاده از آن صرفه اقتصادی زیادی را به همراه خواهد داشت.

خواص و ویژگی‌هایی فولاد کورتِن

همانگونه که از اسم آن بر می آید، فولاد هوازده نسبت به سایر فولادها مقاومت بیشتری در برابر فرسایش هوایی دارد. این به دلیل لایه محافظی است که فولاد تحت اثر آب و هوا بر روی سطح خود ایجاد می کند.

با شکل گیری لایه ای از اکسید قهوه ای تیره بر روی فلز، کورتِن به خوبی در برابر تاثیرات آب و هوایی همچون باران، برف، یخ و مه مقاومت خواهد کرد. لایه محافظ از نفوذ بیشتر این عوامل آب و هوایی جلوگیری می کند و نیاز به رنگ آمیزی و هزینه مراقبت در برابر زنگ زدگی طی سالها حذف می شود و این به معنی ذخیره پول و زمان است.

با توجه به مزیتهای این ماده، امروزه فولاد هوازده در اوج محبوبیت در معماری منظر قرار دارد. فولاد کورتن در طراحی فضای باز و منظر، ساخت و سازهای مهندسی مانند پلها، ساختمانها تا مجسمه های شهری و هنر اینستالیشن نیز پیشتاز است.

دلایل ارزشمندی فولاد کورتن برای معماران منظر

  • ترکیب مقاومت و دوام با حداقل ضخامت به ایجاد راه حلهای مناسب و صحیح برای فضای باز می انجامد.
  • این نوع فولاد در شکلهای ورقه ای و صفحه ای موجود است و فرآیند ساخت را تسهیل می کند.
  • رنگهای طبیعی، گرم و خاص آن که به سادگی با کلیت منظر ترکیب می شود و هویت نما را تقویت می کند.
error: Content is protected !!