عایق نما

انواع عایق نما

انواع عایق نما 308 164 mohamadjavadjalilpur

انواع عایق نما

گرچه عایق‌کاری ممکن است تا حدودی هزینه ساخت و قیمت تمام شده ساختمان را افزایش دهد ولی در دراز مدت و حتی چند سال اولیه بعد از بهره‌برداری، هزینه اولیه را با صرفه‌جویی لازم جبران خواهد کرد و موجب آسایش و صرفه‌جویی اقتصادی می‌شود. عایق‌کاری مناسب بخش‌های مختلف ساختمان مانند سقف، کف و دیوارهای جانبی، همچنین عایق‌کاری لوله‌ها و سطوح داغ و سرد باعث افزایش راندمان انرژی می‌گردد. با عایق‌کاری در ساختمان می‌توان درانرژی گرمایی وسرمایی 45 تا 55 درصد صرفه‌جویی نمود.

تمام مصالح ساختمانی بخشی ازگرما یا سرما را از خود عبور می‌دهند. در برخی مواد مثل فلز و شیشه این انتقال به راحتی انجام می‌شود، اما موادی مثل پشم، پارچه‌های ضخیم و هوای ساکن در برابر انتقال گرما و سرما بسیار مقاوم هستند و به عنوان عایق استفاده می‌شوند.

خصوصیات مهمی که در انتخاب مواد عایق باید مد نظر قرارگیرد عبارتند از:

مقاومت حرارتی، قابلیت احتراق، درجه سمیت، مقاومت فشاری، چروک خوردگی، مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش، مقاومت در برابر قارچ و میکروب، ضریب انبساط و انقباض، خنثی بودن از نظر شیمیایی (به منظور جلوگیری ازآسیب رساندن به فلزات اطراف)، خاصیت مویینگی و چگالی.

عایق‌ها به اشکال مختلف صفحه‌ای، تخته‌ای، آجری، ورقه‌ای و نواری به بازار عرضه می‌گردند.

انتخاب نوع عایق حرارتی به دمای محیط، ایمنی، شرایط محیطی و قیمت آن بستگی دارد. ضخامت عایق حرارتی باید به گونه‌ای انتخاب شود که از نظر اقتصادی بهینه باشد، یعنی این که با حداقل ضخامت عایق از هدر رفتن انرژی جلوگیری شود. مصالح عمده عایق حرارتی عبارتند از: بتن سبک (بتن گازی و بتن کفی و…)، دانه‌های سبک، کاغذ و آلمینیوم، پنبه کوهی، چوب پنبه پرس شده، تخته‌های فیبری، الیاف معدنی، پشم سنگ، پشم شیشه، شیشه اسفنجی، پوکه معدنی، پرلیت، تخته‌های گچی سبک با روکش آلمینیومی و ساده، مواد پلاستیکی، ساقه‌های تو خالی و پشم چوب.

ویژگی های مهم بهترین عایق حرارتی

  • مقاومت در برابر حرارت را برای جلوگیری از هدررفتن انرژی داشته باشد
  • در برابر عوامل میکروبی و قارچی از مقاومت خوبی برخوردار باشد
  • دربرابر عوامل خارجی واکنش ندهد واز لحاظ شیمیایی خنثی باشد
  • در برابر فشار و حرارت از مقاومت خوبی برخوردار باشد
  • در برابر حرارت و گرمای زیاد چروک نشود
  • مقاوم در برابر اشعه ماورای بنفش
  • چگالی مناسبی داشته باشد
  • عمر مفیدی داشته باشد

در ادامه مطلب چند نمونه ازعایق‌های حرارتی را به شما معرفی خواهیم کرد:

پشم شیشه

پشم شیشه با الیاف بسیار نازک تارهای شیشه که تقریبا به هم متصل اند گفته می‌شود. این الیاف را پس از سرد شدن با همدیگر دسته می کنند و روی کاغذ کرافت، سربی، قیری یا تور الیاف دار قرار می‌دهند. این ماده نسوز از خصوصیاتی مانند پایداری ابعاد، بی بویی و غیر نم گیری برخوردار است که امکان رشد قارچ و کپک در آن وجود ندارد. برای عایق بندی بام های شیب دار بر روی ورقه های پوشش زیرین و در بام های تخت در زیر پوشش آسفالتی یا نمدی استفاده می‌شود. پشم شیشه سبک و نصب آن آسان است. این عایق حرارتی باید دور از رطوبت نگه داشته شود، بنابراین به وسیله یک لایه نازک نایلونی محافظت می‌شود.

عایق نما

پشم سنگ

پشم سنگ متداول ترین و سالم ترین عایق حرارتی است و منشا آن سنگ های آذرین می باشند. این عایق وزن نسبتا سبکی دارد و کاربرد آن آسان است. زمانی که از آب اشباع شود ساختار آن تخریب نمی‌شود. پشم سنگ پس از خشک شدن ویژگی های خود را حفظ می‌کند. این عایق در برابر نفوذ بخار آب مقاومت کمی دارد که از مهمترین امتیازات آن است، زیرا رطوبت در ساختمان هایی که به تازگی بنا شده اند به راحتی به صورت بخار آب از عاق می گذرد و بنا را خنک می کنند. ضمنا با کلیه مصالح ساختمانی سازگاری دارد.

یکی از کاربردهای مهم پشم سنگ استفاده از آن به عنوان ضد حریق می باشد. در واقع از این پوشش می توان برای حفاظت از سازه های فلزی، چاهک های آسانسور، تاسیسات الکتریکی، راهروهای فرار و … در برابر حریق استفاده نمود. از آنجایی که پشم سنگ یک عایق سلول باز است، لذا آب و بخار بر آن اثر می کنند و بعد از نصب باید، یک پوشش بخاربند روی آن نصب شود. طول عمر پشم سنگ زیاد بوده و به اندازه عمر ساختمان می باشد..

عایق نما

پلی‌استایرن

عایق پلی استایرن از اختلاط پلی استایرن معمولی (GPPS) با عوامل فوم کننده (Foaming Agent) طی فرآیند اکستروژن به دست می‌آید و عاری از هرگونه گازهای مخرب محیط زیست مانند CFC است که برطبق قوانین وضع شده پروتکل مونترال استفاده از آن ها منع شده است. ورق عایق XPS  به دلیل ویژگی های خاص خود در موارد زیادی جهت عایق کاری ساختمان‌ها جایگزین پشم سنگ، پشم شیشه، ورق عایق EPS (در کشور ما مشهور است به یونولیت) شده است.

عایق نما

پرلیت

پرلیت نوعی سنگ آتشفشانی است که در مناطق مرطوب تشکیل می‌شود. برخی از خواص پرلیت عبارت اند از: بسیار سبک است و مادهای غیر قابل اشتعال است. به علت مجوف بودن شکل ظاهری آن، صوت را جذب می‌کند. ماده‌ای غیر آلی است و با اکثر اسیدها وارد واکنش نمی‌شود و در برابر پوسیدگی و حمله موریانه ها مقاوم است. از جمله معایب پرلیت مقاومت فشاری کم آن است لذا نباید در مکان‌هایی که تحت فشار و رطوبت زیاد است، مورد استفاده قرار گیرد. به علت اتصال سوراخ های آن به هم، مانند اسفنج آب را میمکد و بزرگترین عیب پرلیت در ساختمان سازی این است که آب جذب می‌کند و مقاومت آن کاهش می‌یابد.

عایق نما

تخته‌های فیبری

این ماده اولین عایق حرارتی ساختمان استکه از فشرده کردن پشم نمد و دیگر الیاف گیاهی به صورت تخته‌های صلب ساخته می‌شود. دارای مقاومت مکانیکی متوسط، مقاومت متوسط در برابر انتقال حرارت و پایداری ابعاد خوبی است. این ماده به سادگی رطوبت را جذب می‌کند و اشباع می‌شود و مقامت مکانیکی و پایداری خود را در برابر انتقال حرارت از دست می‌دهد. مقاومت ضعیفی در برابر آتش سوزی و گسترش شعله دارد. با توجه به قیمت پایین و پایداری ابعاد آن، به همراه پوشش زیرین از عایق پلاستیک به عنوان زمینه‌ای برای آسفالت و پوشش نمدی مصرف می‌شود.

عایق نما
error: Content is protected !!